Marka Stratejisi

Aşk Markası Olmak İçin Neler Yapmak Gerekiyor?

Aşk markası (Lovemark) olarak tüketicinin gözünde konumlanabilmek uzun ve zahmetli bir prosestir.

Markanızı iyi bir ekiple yeni yeni müşteriler edinerek kusursuz bir noktaya getirdiniz. Ancak bu müşterilerin yolculuklarına sizinle devam etmediğini mi fark ettiniz? Öyleyse şimdilik bir aşk markası olamamışsınız demektir.

Aşk markası diye tanımladığımız kavram, pazarlamanın daha önde ilerlediği batı ülkelerindeki lovemark kavramının çevirisi olarak dilimize geçmiştir.

Elbette insanların satın alma ve sadakat prosesleri pek çok değişiklik göstermemektedir. Memnuniyeti sağlamak ve vakit geliştikçe çoğaltmak derli toplu olarak takip gerektiren bir konudur. Aşk markası olma vakitcinin sürdürülebilir kampanyalarla sıksık olarak desteklenmesi gerekir. Hem de bunu yapar iken sevecen ve yaratıcı olmanız da bırakacağınız iz yönünden büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Aşk Markası
Aşk Markası

Peki bir aşk markası nın taşıması gereken başlıca özellikler nelerdir?
Kaliteli sürprizler yapabilmelisiniz: Müşterileriniz amacıyla sık sık ucuz sürprizlerdense, seyrek olarak aslında kemiğe dokunacak sürprizler düşünün.
Hedef kitlenizle oldukça benzeşmelisiniz: İnsanlar benzedikleri kişileri ve şeyleri severler. Hedef kitlenizin size aşina olmasını sağlayın.
Hangi duyulara hitap ediyorsanız onlara çok iyi odaklanmalısınız: Ürününüz ya da hizmetiniz 5 duyudan hangisine ya da hangilerine hitap ediyorsa etsin fiyat/performans yönünden verimli bir alternatif olun.
Tasarımlarınız hayır denemeyecek kadar iyi olmalıdır: Vitrininizle ya da reklamınızla akıllarda kalın. Tüketici o gün amacıyla sizden alış-veriş yapmasa bile aklında yer edineceksinizdir.
Müşterinizle sıksık olarak ilişkide kalmalısınız: Müşterinizi spam’a düşecek e-mailler ile taciz edin demiyoruz. Google’ın elinde müşterinizin önüne doğru vakitte çıkmanızı sağlayacak dijital pazarlama algoritmaları mevcut. Bunları kullanın.
Müşterinize yalnızca ürün ya da hizmet satmamalısınız, onları eğlendirmelisiniz de: Gündemi takip edin. Hedef kitlenizin o dehemmiyetde nelerle ilgilendiğini, neye güldüğünü ve ne gibi hayalleri olduğunu iyi belirleme edin. Evrensel anlamda keyifli olan gelişmeleri aman ha kaçırmayın. En iyi voleyi oradan vurursunuz.
Müziğiniz etkili ve hedefe yönelik olmalıdır: Tanıtımlarınızda ve etkinliklerinizde işitsel bir imzanız olsun. İnsanlar nerede olduklarını tık diye anlasın.

Aşk işaretleri
Aşk işaretleri

Tüm bu prosesleri tamamladığınızda kuşkusuz pat diye bir aşk markası durumuna gelmiyorsunuz. Bunun bir proses olduğunu ve uzun vakit sabırlı bir şekilde göstereceğiniz özveriyle gerçekleşeceğini unutmamalısınız. Bu konuyla alakalı daha detaylı bilgi alabilmek amacıyla ve siz de kendi aşk markanızı kurmak amacıyla bizimle geç kalmadan iletişime geçin.

Buna benzer daha çok yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kurumsal Kimlik Nedir? Nasıl Olmalıdır? Neden Önemlidir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı