Sosyal Medya

Influencer Marketing Meselesi: Markaların Yol Haritası

Influencer Marketing; sosyal medya fenomenleri, geniş kitlelerde yarattıkları etki ve sahip oldukları güçle “Influencer Marketing” kavramını ortaya çıkarttılar.

Dijital dünya olanca hızıyla ezberleri bozarken, onlar da bu dünyanın kurallarını yazıyor. Paylaştıkları bir post, çektikleri birkaç saniyelik bir video, yazdıkları bir blog yazısıyla binlerce insan adına karar veriyor, sosyal medya pazarlama dünyasının gündemini belirliyorlar. Markalar da bu yeni influencer marketing aracından en iyi şekilde yararlanmak istiyor. Bu süreci en kolay ve pürüzsüz yönetmenin sırrı ise ‘influencer marketing’in hassas dengelerini bilip, strateji ve süreç yönetimi konusunda güçlü bir ajansla çalışmak. Diğer taraftan, markalarla uzun süreli bir işbirliği yapmak isteyen ve kendi marka algısını doğru yönetmek isteyen influencerlar için de aynı öneri geçerli.

Peki, markaların Influencer Marketing hakkında bilmesi gereken temel prensipler nelerdir?

Şimdi, bu yeni sektörde marka tarafından yapılan hatalara ve influencer ile ilişkilerin nasıl olması gerektiğine bakalım.

Influencer Marketing
Influencer Marketing
Influencer Seçimi

Markanızın vurguladığı şeyi doğru ve etkili bir şekilde öne çıkarmak için iyi bir seçim yapmalısınız. Bu sayede markanıza uygun influencerın da daha doğru ve gerçek bir içerik üretmesini sağlarsınız. Bir başka tavsiye ise, az takipçili Influencerları görmezden gelmemeniz yönünde. Herkesin gittiği, her marka ile proje yapan influencerların size nasıl bir katkısı olur, bunu iyi değerlendirin. Az takipçili, çok iyi içerik üreten ve samimi bir etkileşim sağlayan influencerların sayısı gün geçtikçe artıyor.

Yaratıcılık

Geleneksel yöntemleri unutun. Influencer Marketing, alışkın olduğunuz yoldan tamamen farklı bir strateji ve yaratıcılık gerektirir. Kampanya stratejinizi ve hedeflerinizi belirlemiş, hatta proje sonucunda başarınızı ölçümleyecek parametreleri bile planlamış dahi olsanız, eğer kampanya stratejinizi dijital mecraya yaratıcı bir içerikle taşıyabilecek bir ajansla çalışmıyorsanız, başarılı olması mümkün değil.

Gerçeklik

Influencer Marketing’i diğerlerinden ayıran şey, markanızı temsil edenin tanınmış bir kişiliğe ve gerçek görüşlere sahip olması. Birlikte çalıştığınız dijital mecra kanalının bir bireye ait olduğunu hiçbir zaman unutmayın. Kendini, samimi görüşleriyle ispatlayarak kitle kazanmış bir birey, bu samimiyeti asla kaybetmek istemeyecektir. Bu nedenle influencerlarla olan hassas ilişkiyi iyi yönetin veya ajansınıza iyi yönettirin.

Net ve Açık Olma

Stratejinizi, hedeflerinizi ve hangi influencerlarla işbirliği yapacağınızı planladıktan sonraki en önemli kısım, bu yeni iş partnerlerinize markayı, ürünü veya hizmeti net ve açık bir şekilde anlatmak. İyi bir hikaye oluşturmak için, onların sizi en doğru şekilde anladıklarından emin olun.

Süreç Yönetimi

Kreatif fikrinizi ve hedeflerinizi net bir şekilde aktardıktan sonra onlara kendi yaratıcılıklarını kullanabilecekleri bir alan bırakın. İçeriği başlangıçtan bitimine kadar kontrol ederek ezberlenmiş bir reklama dönüştürmeyin. Influencer ile doğru bir ilişki kurulmuşsa, hikâyenize kendi fikrini katarak ona çok daha gerçek ve harekete geçiren bir nitelik kazandıracaktır.

Saygı Duyma

Influencerler, Instagram’da özenilecek kadar mükemmel görünen bir yaşam tarzına sahip, tüm markalar tarafından hediye yağmuruna tutulan, pahalı seyahatler eden “şanslı insan” algısı yaratmış durumda. Pek çok noktadan bakıldığında bu pek de adil görünmüyor. Ancak o noktaya gelebilmenin ve gelinen noktayı koruyabilmenin zorlukları düşünüldüğünde çoğunlukla adil.

Sürekliliği olan geniş bir takipçi kitlesi oluşturmak düşünüldüğü kadar kolay değil. Belirli aralıkla düzenli bir şekilde özgün ve etkileyici içerik üretmek hiç kolay değil. Dijital mecranın yeni oyununda iyi bir performans sergilemenin yolu, influencerlar’ın günümüzdeki gücünü kabul etmek, başarılarına hayranlık duymak ve karşılıklı yarar sağlamak için düzgün bir iletişim kurmaktan geçiyor. Tüm bu konularla ilgili daha detaylı bilgi almak için bu linkten bize ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya ile ilgili daha fazla makaleye ulaşmak için tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan Sosyal Medya Yönetimi Tam Olarak Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı