Marka Stratejisi

Koronavirüsün (COVİD-19) E-Ticaret Üzerindeki Olumlu Etkisi

Koronavirüs 'ün E-Ticaret Üzerindeki Olumlu Etkisi ile beraber pek çok marka online alışverişe ağırlık vererek, farklı stratejiler ile ilerlediler ve tüketici mağduriyetini en aza indirmeye çalıştılar.

Koronavirüs online alışveriş üstündeki etkisini değerlendirmeden önce, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa bir süre içinde Dünyayı ve ülkemizi saran koronavirüs nedeni ile tüm sektörler ekonomik olarak ne kadar süreceği belli olmayan büyük bir krizin içindeler. Dünya genelinde firmalar kısa bir süreliğine kapatıldı veya kapanmak üzere. Ülkemizde ise Alışveriş Merkezlerinin kapatılması ile pek çok marka fabrikalarında üretimlerini durdurdu ve maske üretimine başladılar. Ürünlerini üretmeye devam etmekte olan markalar ise satışlarını mağazalarından yapamadıkları için online alışverişe ağırlık verdiler.

Covid-19-E-Ticaret-Etkisi
Covid-19-E-Ticaret-Etkisi

Koronavirüs salgını nedeniyle kapanan avm’ler, virüse yakalanma riski yüzünden karantina da olmaları ve sokağa çıkma yasağı sebepleri ile fiziksel olarak alışveriş yapamayan insanlar, bütün ihtiyaçlarını e- ticaret siteleri üzerinden karşılamaya başladılar. Sektörleri olumsuz etkileyen ve faaliyetlerini durdurma noktasına getiren koronavirüs, online alışveriş için beklenen talebin kısa bir süre içinde hızla artmasına neden olmuş ve sektörü önemli ölçüde olumlu etkilemiştir.

Hijyen ve Temizlik

Hijyene önem vermemiz gerekli olan bu zorlu süreçte maske, eldiven, dezenfektan, sabun, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, deterjan ve kolonya talebi giyim piyasasına oranla bir hayli fazla olduğu için online alışveriş sitelerinin stok sorunu yaşamasına yol açtı. Doktorların pek çok medya mecralarına çıkıp koronavirüs hakkında bilgilendirici açıklamalar yaparak kolonya ilk sırada olmak üzere sabun ve dezenfektanın önemini vurgulaması ile bu ürünlerin satışı önemli ölçüde arttı ve temizlik ve hijyen piyasasında olmayan pek çok insan yasal veya yasadışı olarak ürün satışına başladı.

Koronavirüs’ün-E-Ticaret-Üzerindeki-Etkisi
Koronavirüs’ün E-Ticaret Üzerindeki-Etkisi

Market Alışverişi

Market alışverişini de online alışveriş üzerinden yapmayı tercih eden insanlar, sanal market uygulaması pek çok büyük markanın kurye sıkıntısı yaşamasına sebep oldu. Bazı marketlerde teslim süresi uzarken bazı markalar krizi fırsata çevirip pazardaki iddiasını kanıtlamış oldu. Ayrıca insanların evlerinde karantinada oldukları süreçte sıkılmamaları için satın almaya yöneldikleri hobi ürünleri de koronavirüsün olumlu etkilediği sektörlerden bir tanesi. Turizm ve giyim birbirinden bağımsız iki sektör olsalar da tek ortak noktaları koronavirüs salgınından olumsuz etkilenmesi ve nerdeyse pek çok markanın satışlarını durdurması.

Ekonomik kriz zamanlarında markalar, kısa vadeli olarak bu süreci en az zararla atlatabilmek ve uzun süreli ihtiyaçlarının da temeli olan yoksa online alışveriş stratejilerini belirleyip doğru adımlar atmaları gerekmektedir.

E-Ticaret Hizmetlerinizde Değişiklik Yapın

Koronavirüsün bulaşma riski bir hayli fazla olduğu için insanlar kendilerini evlerinde karantinaya aldılar ve insanlarla ile temastan kaçınarak sosyal mesafelerini korudular. Herkes için geçerli olmasa da ülkemizde pek çok insan, virüsten korunmak için toplumdaki insanlardan kendini izole etti. Fiziksel temastan kaçının, sosyal mesafeyi koruyun destekleri ile medyanında etkisi bu süreç üstünde bir hayli büyük. Bu bağlamda tüketiciler kendilerini izole ettikleri evlerinde online satış sitelerine yönelttiler. Fakat kapıda ödeme veya kargo teslimatı sırasında gereken prosedürler nedeni ile e-ticaret seçeneği de insanlara güven vermemekteydi. Bu düşünceyi öngören pek çok firma teslimat sürecini değiştirdi ve imza gerektirmeyen, iletişim ve temas kurulmayacak bir yöntem sundu. İmkanınız var ise sizlerde bu yolla nihai tüketicinin güvenini kazanabilirsiniz.

Koronavirüs’ün-Covid-19 -E-Ticaret-Durumu
Koronavirüs’ün Covid-19 E-Ticaret-Durumu

Web Sitenizin Alt Yapısını Güçlendirin

İnsanların fiziksel temastan kaçınarak kendilerini izole etmesi ile artık bütünüyle dijital dünyanın temelleri atılmış durumda. Atılan bu temellerin başında markaların internet siteleri bir hayli önemli bir yerde. Eğer web sitesiniz online alışveriş olanağı sunmuyorsa, hızlı bir şekilde online alışveriş yapısını değiştirerek günümüz dinamiklerine ayak uydurmalısınız. Ayrıca sitenize giren nihai tüketicinin, yavaş açılmayan bir site ile karşılaşmaması veya mobilden erişim sağladığında mobil uyumunun olması gerekir.

Sosyal Medya Hesabınızı İyi Yönetin

İnsanlar pandemi sürecinde daha çok akıllı telefonlarından veya bilgisayarlarında vakit geçirmekteler. Marka imajınızın olumlu, marka bilinirliğinizin ise artmasını istiyorsanız sosyal ağ bu dönemde bir hayli yararlı bir mecra.

Sosyal medya iletişimi çağımızda bir hayli önemli. Sosyal Medya üzerinden markanız için yapacağınız kampanyalar ile bu süreci biraz da olsa olumlu geçirmenize olanak sağlar. Dijitale yönelen tüketici ile beraber sizler de dijitale yönelmeli ve buna uygun adımlar atmalısınız. Bunun içinde bir uzman bir biçimde moderasyon yönetimi sağlayacak ajanslarla çalışmanız gerekir.

Markanızın stratejisini yöneten, imajını koruyan, sizler için her zaman en iyisini düşünen bir tam hizmet ajansı ile çalışmak dilerseniz Precad Medya ve Tasarım Ajansı olarak Elazığ / Merkez’de bulunan ofisimizden bize ulaşabilirsiniz.

Benzer makale veya içerikler için lütfen tıklayınız. 

Bir önceki yazımız olan Dijital Pazarlama ile Geleneksel Pazarlama Arasındaki Farklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı