Görsel TasarımMarka Stratejisi

Kreatif Ajans Nedir Faydaları Nelerdir?

Günümüzde pazarlama iletişimi oldukça farklı kulvarların bir araya getirilmesiyle tamamlanabilen bir şey. Bunlardan bir tanesi de işin kreatif ajans tarafı.

Kreatif Ajans

Kreatif kelimesi için ‘’creative’’ yani ‘’yaratıcı’’ kelimesinden doğan bir ajans terimi diyebiliriz. Yapılan bir işin(ilan görseli, sosyal ağ post’u, ilan metni, reklam tanıtım filmi senaryosu vb.) içerisinde farklı birkaç noktayı yakalayıp vermek istediğimiz mesajda buluşturmak bu işin yöntemi diyebiliriz. Hangi parçaların birleştirileceği elbette ki o işin yaratım aşamasında yer alan kreatif ajans ekibinin halet-i ruhiyesine kalmıştır.

Kreatif Ajans
Kreatif Ajans

 

Z Raporu

Peki bu bileşenler nasıl oluyor da sizin Z raporunuza yansıyabiliyor? İşte bu noktada işin içerisine duygular girmekte. Günümüzde insanların satın alma alışkanlıkları yalnızca işini göreceği bir ürünü ya da hizmeti alıp kenara çekilmesi yönünde gerçekleşmiyor. İşin içerisine kalite algısı, ait olunmak istenilen alt kültür ve hatta markanın espri anlayışı bile girmekte.

Z Raporu
Z Raporu

Örnek

20-25 yaşlarında bir genç kot pantolon alacağı zaman tercih edeceği birkaç marka mevcuttur. Levi’s örneğini ele alalım. Bu marka veya bir kot pantolon size belirli ayarda bir kalite elbette ki sunar ama üstündeki fiyat etiketi kesinlikle yalnızca sunmuş olduğu kalitenin karşılığı değildir. Bunun yanında markanın yansıttığı ruhu da satar. Pantolonun maliyeti ve kârının yanında gencimiz, bir o kadar da o özgür, asi, ve cool tavrı üstünde taşıyacağı için ödeme yapmış olur. Bu fiyatı ödemeyi de inanamayacağınız bir rahatlıkla göze alır. Çünkü dünyaya bir kere gelmiştir ve birileri bu kaliteyi/imajı tüketecektir, ‘’Bunu yapan neden o olmasın?’’dır.

Kreatif-Fikir
Kreatif-Fikir

Sonuç

Satın alma kararı aşamasında yaşanan süreçler aşağı yukarı bu yönde gerçekleşir. İşte bu iç görüyü yakalayabilmiş büyük markalar, pazarlama iletişiminin psikolojik boyutunda gerçekleştirdikleri faaliyetlerle bugünlere gelebilmişlerdir. Aslında bir aşk markası (lovemark) yaratmışlardır. Bunları yaparken de kullandıkları başlıca yöntemler mevcuttur. Bunlarla ilgili detaya diğer bir yazımızda girmemiz çok daha uygun olacaktır. Bir de markanın anlatmak istediği bir hikayesinin olması son derece önemlidir. Kısaca, bu iş çağımızda markanın (kreatif ajansın) tüketiciyi bir hikayenin içerisinde tutmasıyla ilerlemektedir.

Tüm bu konular hakkında daha fazla bilgi almak ve kendi aşk markanızı yaratmakla ilgili bir başlangıç yapmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Buna benzer daha fazla yazıya burdan ulaşabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı