Marka StratejisiSosyal Medya

Micro Influencer vs Influencer: Hangisi Daha Verimli?

Micro Influencer ya da Influencer; Pazarlama yöntemlerinin hızlı gelişmeler gösterdiği günümüz dünyasında influencer kavramından sonra micro influencer kavramı ortaya çıktı.

Influencer marketing kavramını hatırlamamız gerekirse; bir markanın herhangi bir ürününü sosyal medya üzerinden belirli bir takipçi sayısına sahip kişiler üzerinden pazarlamaya çalışması diyebiliriz.

Peki böyle bir şey zaten mevcutken neden şimdi bir de micro influencer diye bir kavramla karşı karşıyayız?

Yapılan araştırmalara göre yüksek takipçili influencerların takipçileri arasında her kitleden kişiler bulunmakta ve belirli bir kitle hedeflemesi yapılamamakta. Ayrıca yine yapılan bir araştırmaya göre bir sosyal medya hesabının takipçi sayısı ne kadar fazlaysa o sayfanın gönderilerinin takipçileri tarafından görülme ve etkileşim alma miktarı takipçi sayısına oranla azalmakta. Bununla birlikte yüksek takipçili sayfalar belirli bir dönemden sonra insanlar tarafından insani özelliklerini kaybetmekte ve beyinlerinde sadece bir eğlence, mizah, lifestyle, fotoğraf arşivi olarak kodlanmakta. Durum böyle olunca da böyle bir sayfadan gelecek herhangi bir ürün/marka tavsiyesine gösterilen itibar oranı düşmekte. Aslında insanlar böyle bir tavsiyeyi buna benzer bir sayfadan ziyade insani özelliklerini ve kitlesiyle organik etkileşimini kaybetmemiş bir influencerdan almayı tercih etmekteler. Etmeseler de böyle bir fenomene daha çok itibar gösterdikleri bir gerçek.

Micro Influencer
Micro Influencer
İşte micro influencer marketing dediğimiz kavramın ve buna duyulan ihtiyacın ortaya çıkış şekli böyle gerçekleşiyor.

Micro influencer marketing  yönteminin diğer bir avantajı ise o sosyal medya sayfasının daha belirli bir kitleyi ilgilendiriyor olması ve sayfa üzerinden yapılan herhangi bir tanıtım çalışmasının tam olarak konunun ilgileriyle buluşabiliyor olması. Bu da çok daha verimli bir kitle hedeflemesi demek oluyor. Bununla birlikte yapılacak tanıtım, yüksek takipçili influencerlara harcanacak bütçelere göre çok daha düşük bütçelerle çözülebilen bir hale gelmiş oluyor. Tek eksisi biraz daha fazla araştırma gerektirmekte. E elbette maksat kampanyanın bütçesini azaltmak ve efektifliğini artırmak olunca, bu tam da bir pazarlamacının peşine düşeceği bir konu haline geliyor. Ayrıca ilgili micro influencerın saygınlığının ve güvenilirliğinin direkt olarak markanıza yansıyacağını unutmamalısınız. Bunun pozitif ve negatif yönlerini iyi değerlendirmekte fayda var. Ve dediğimiz gibi; uzun süren bir araştırma gerektirdiğini sakın unutmayın. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sosyal Medya Becerileriniz Bir Yönetici Olarak Yeterli mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı