Dijital ReklamGörsel TasarımTV & Reklam Prodüksiyon

Tasarım Yaparken Gözü, Kulağı ve Kalbi Hedef Alın

Tasarım yaparken göz önünde bulundurulması gereken bazı kriterler vardır. Bunlar da aslında duyulara ve duyguya yönelik kriterlerdir.

Özellikle görsel bir tasarım yaparken ortaya çarpıcı bir iş koymayı amaçlıyorsanız bu konuda dikkatli olmalısınız. Öncelikle çalışma alanınızda bulunacak kompozisyon ne olacak, bunu hangi amaçla kurguluyorsunuz ve içine yedirmeniz gereken öğeleri nasıl dahil edebilirsiniz? Bunları tek bir potada eritmeye çalışmak gerçek anlamda zaman alan bir konudur ve uygulanması da bir o kadar yüksek görsel tasarım kabiliyeti gerektirir.

Tasarım Yaparken

Gözü Hedef Alın

Görsel tasarımın çatısı elbette ki budur. İlk önce göze hitap ediyor olmalıdır. Bunu sağlamak belirli bir estetik ve eleştirel bakış açısına sahip olmayı gerektirir. Hele ki işin içine belirli bir kurgu konulması gerekirse işin boyutu da bir hayli ileri gider diyebiliriz. Çünkü anlatılmak istenilen şeyi farklı parçaları birleştirerek bir araya getirmeniz gerekir. Bu noktada o birleştireceğiniz parçaların soyutluk/somutluk dereceleri, ışık açıları, perspektif olarak uygunlukları vb. ayrıntılar söz konusu olmaya başlar. Yani kısacası ortaya koyduğunuz işin tek parça bir tasarımmış gibi görünmesi, ciddi bir tasarım becerisi gerektirir.

Kulağı Hedef Alın

Ses öğesinin önemi, bir radyo spotunda, reklam filminde ya da bir videoda söz konusu olur. Bunlar da elbette günümüzde önemli iletişim mecralarıdır. Özellikle hatırlanırlık açısından sesin çok büyük bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca aynı anda iki farklı hafızaya da hitap ettiği için farklı hafıza tipine sahip insanlar için daha fazla sayıda hatırlama oranı anlamına da gelmekte.

En Önemlisi de Kalbi Hedef Alın

Yaptığınız işin mecrası ve yöntemi her neyse içinde belirli bir duygu barındırmalıdır. Hislere dokunmalı ve düşündürmelidir. Aksi halde hedef kitleniz seçkin olmayacak ve düşük fiyat bandı üzerinden iş yapmak zorunda kalacaksınız. Çünkü işlevsellikten öte sunabileceğiniz bir şey olmadığını kabul etmiş bir durumdasınızdır.

Tüm bu süreçler iyi bir ürün kalitesi ve müşteri memnuniyetiyle desteklendiğinde başarının gelmemesi gerçekten oldukça zordur.

Kreatif reklam ajansı olarak buna benzer ince detaylar üzerinde durmanın hem kendi çıkarımız hem de Türkiye’deki reklamcılık anlayışı için önemli bir yaklaşım olduğunu düşünüyoruz. Reklamın sermayesi fikir, yöntemi empati ve süreklilik, sonucuysa başarı olmalıdır.

Siz de markanız için gerekli tasarım süreçlerinde gözü, kulağı ve kalbi hedef almak isterseniz Precad Medya’ya ulaşabilirsiniz.

İletişim

Daha fazla içerik için lütfen tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan Mobil Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlamanın Bir Adım Sonrası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı