Web Tasarım ve UX & UI Optimizasyonu

Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır? Detayları Nelerdir?

Web sitesi tasarımı konusunda özenli davranmanız çok önemlidir. Çünkü web siteniz şirketinizin dijital alandaki yansımasıdır. Dijital üzerinden verdiğiniz izlenimin zayıf kalması, sizi direkt olarak seçenekler arasından eleyebilir.

Kullanıcı-Deneyimi
Kullanıcı-Deneyimi

Doğru bir web sitesi tasarımı tüketiciyle olan ilk tanışma izleniminizi destekleyecektir.

Günümüzde insanlar özellikle “Y ve Z” kuşakları bir marka veya ürün hakkında dijital üzerinden bilgi almadan satın alma kararı vermiyor diyebiliriz. Bu yüzden web sitenizin güvenilir bir izlenim vermesi, referanslarınızın olması ve kendinizi net olarak ifade edebiliyor olmanız büyük önem taşıyor.

Website-Tema
Website-Tema

Web sitesi tasarımı yaparken sektör ve içeriğinize göre tasarım seçmeniz önemli

Ürün ve hizmetlerinize uygun yapıda bir tasarım belirlemeniz oldukça önemlidir. Örneğin kurumsal bir web sitesi yaptıracaksanız, firma imajınızı yansıtacak görsellerin yoğun olduğu  bir tasarım üzerinden gitmeniz önemli bir kriterdir. Eğer ki, bir haber veya blog sitesi oluşturuyorsanız da fazla sayıda küçük alanlar sunabilen ve haberlerinizi/yazılarınızı rahatlıkla sergileyebileceğiniz bir tasarım ile daha verimli sonuçlar alabilirsiniz.

Mobil-Web-Sitesi
Mobil-Web-Sitesi

Mobil uyumlu web sitesi tasarımı artık bir gereklilik

İnsanlar bilgisayarlarının başında bundan 5 sene öncesine kıyasla daha az zaman geçiriyor. Neden? Çünkü artık akıllı telefonlar çok gelişti. İnsanlar mobil durumdayken de gerekli bilgiye erişebilmek istiyor. Kimse kısa bir satın alma araştırması için internet kafeye veya evindeki bilgisayarın başına gitmiyor. Durum böyle olunca, mobil uyumlu web siteleri de büyük bir önem kazanıyor. Web sitenizin mobil formatı da en az masaüstü formatı kadar iyi olmak zorunda. Tema satın alımı yaparken mobil uyumlu bir tema seçimi yapmanız küçük bir fiyat farkı da olsa hiç tereddüt etmemeniz gereken bir durum.

Web-Tasarım
Web-Tasarım

Elbette asıl mesele bundan sonra başlıyor diyebiliriz.

Seçtiğiniz temanın size sunduğu sayfa yapısı ve geçiş özelliklerini iyi analiz edip sitenin neresinde size dair hangi bilginin bulunması gerektiğini iyi belirlemeniz gerekiyor. Site içerisinde yazdığınız yazıların akıcılığı, markanıza ait bir üslupla yazılmış oluşu ve tüketiciyi yönlendirici bir etki yaratıyor olması önemlidir. Böyle bir organizasyonu elbette tek başınıza yapmanız da mümkündür fakat oldukça fazla vaktinizi alacağını söylememiz gerekir. Bununla birlikte web yazılım bilginiz yoksa muhtemelen uygulamak istediğiniz bir aşamada takılacaksınızdır. Web sitenizin yönetim panelinde işinize yarayacak binlerce eklenti mevcuttur. Bunları tanımak, kullanmayı öğrenmek ciddi bir zaman kaybına dönüşebilir. Ayrıca sitenizin anlam veremediğiniz sebeplerden dolayı patlaması(açılmaz bir hale gelmesi) da her zaman ihtimal dahilindedir. Bunun sebebi yüklediğiniz görsellerin boyutuyla alakalı ya da kod kısımlarına yanlışlıkla eklediğiniz bir klavye karakteri de olabilir.

Web sitesi tasarımı konusunda başlıca önemli konuları anlatmaya çalıştık fakat işin anahtar teslimine kadarki sürecinin derya deniz olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Bu konuyla sizin yerinize ilgilenebilecek ve siteniz açıldıktan sonra da herhangi bir problem yaşamanız halinde sizi destekleyecek bir ajansla çalışmanız çok büyük bir zaman kazanmanızı sağlayacaktır. İşinizi gücünüzü bırakıp bu konuyla ilgilenmeniz gerçekten sandığınızdan büyük bir problem haline gelebilir.

Precad Medya olarak yaptığımız bazı projeleri incelemek için lütfen tıklayınız. 

Diğer yazılarımızı görebilmeniz için lütfen tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan Dijital Pazarlama İçin Etkili 10 Adım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı